Lipoliza iniekcyjna

Zabieg ten cieszy się znaczną popularnością. Pacjent nie musi zostawać w klinice, poddawać się znieczuleniu zaś po zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków.
Pomimo intensywnych ćwiczeń fizycznych i stosowania diety wiele osób nie może poradzić sobie z nagromadzonym tłuszczem. Lokalizuje się w niektórych częściach ciała i tylko zabiegi liposukcji lub lipolizy mogą zlikwidować miejscowe nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej.

Lipoliza jest nowoczesną metodą medycyny estetycznej, której zadaniem jest nieoperacyjne usunięcie miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej w określonych okolicach ciała.

https://www.klinikasfera.pl/wp-content/uploads/2018/05/1.jpg
https://www.klinikasfera.pl/wp-content/uploads/2018/05/2.jpg

Przygotowanie

Zabieg lipolizy nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Jak w przypadku każdej planowanej iniekcji nie zaleca się stosowania leków zmniejszających krzepliwość krwi w okresie 7 dni przed zabiegiem. U kobiet zabieg wykonuje się po skończonej miesiączce. Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentów o prawidłowej wadze ciała, u których jedynie występuje problem odkładania się tłuszczu w pewnych miejscach. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: ciąża, karmienie piersią, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, miejscowe stany zapalne skóry, alergia na którykolwiek ze składników preparatu, znaczna nadwaga, choroby autoimmunologiczne, choroby nerek i wątroby, choroby nowotworowe.

Zabieg

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu za pomocą igły lub kaniuli w ściśle określone miejsca z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Preparat jest wstrzykiwany przez lekarza bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Substancja bez problemu wnika do wnętrza komórek powodując rozerwanie błony komórek tłuszczowych. Po wniknięciu do komórki tłuszczowej doprowadza do rozpadu trójglicerydów. Następnie wraz z lipoproteidami jest transportowany do wątroby gdzie tłuszcze są rozkładane a następnie zostają wydalone z organizmu.

Zabieg jest w zasadzie bezbolesny pozostaje jedynie niewielki ślad po wkłuciu igłą. Miejsce wstrzyknięcia powinno się rozmasować co sprawi, że preparat rozmieści się równomiernie po okolicy nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Na okolicę wstrzyknięcia preparatu należy przyłożyć zimny kompres (lód, schłodzony gel) pozwoli to na znaczne wyeliminowanie zaczerwienienia, bólu oraz obrzęku tkanki. Pacjent po zabiegu może wrócić do domu. Czas trwania zabiegu waha się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Liczba zaś zabiegów zależy przede wszystkim od grubości tkanki tłuszczowej, którą chcemy zredukować. Zabieg lipolizy powinien być powtarzany w odstępach od 3 do 6 tygodni minimum dwa do czterech razy.

Po każdym zabiegu efekt zmniejszenia grubości tkanki tłuszczowej można zaobserwować po 3 tygodniach od wykonania zabiegu. Skóra po zabiegu jest jędrna i gładka, gdyż rozpad komórek gromadzących tłuszcz powoduje miejscową likwidację celullitu. Zabieg lipolizy najlepiej wykonywać etapowo, ponieważ z jednej strony nie można podać zbyt dużej dawki leku a z drugiej strony po każdym etapie wstrzyknięcia preparatu widoczna jest redukcja tkanki tłuszczowej co pozwoli na ustalenie następnej dawki. Ponad 80% pacjentów uzyskuje satysfakcjonujący rezultat po 2-3 zabiegach ale jak w przypadku innych zabiegów z medycyny estetycznej pacjent nie może mieć zagwarantowanego pełnego sukcesu. 

Przebieg po zabiegu

Pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. W miejscu iniekcji mogą pojawić się zaczerwienie, świąd, pieczenie lub niewielki obrzęk ustępujące samoistnie w przeciągu kilku dni. Zabieg lipolizy jest zabiegiem stopniowym, co oznacza konieczność wykonania cyklu kilku (od 2 do 4) zabiegów. Kolejne zabiegi wykonuje się w ostępach 3-6 tygodniowych. Liczba zabiegów zależy od grubości tkanki tłuszczowej. Po każdym zabiegu zauważa się zwiększenie jędrności i elastyczności skóry oraz zanikanie cellulitu na obszarze poddanym zabiegowi. Podczas trwania cyklu zabiegowego zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej. Końcowy efekt zabiegu widoczny jest po około miesiącu od zakończenia całej serii zastrzyków.

strona lipoliza
Lipoliza podbródka u 30 letniego pacjentka. Uzyskany efekt po 2 zabiegach

Przeciwwskazania

•    ciąża i karmienie piersią,
•    cukrzyca,
•    choroby nerek i wątroby,
•    zaburzenia związane z krzepliwością krwi,
•    duża otyłość.

Zabieg ten cieszy się znaczną popularnością. Pacjent nie musi zostawać w klinice, poddawać się znieczuleniu (jest praktycznie niebolesny) zaś po zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków. Konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej jest bezpłatna.