Botox

Co to jest toksyna botulinowa?​

Znana również jako groźnie brzmiący jad kiełbasiany, toksyna botulinowa to substancja mająca szerokie zastosowanie. W warunkach medycznych jest całkowicie bezpieczna i nie należy obawiać się o swoje zdrowie. Dzięki jej właściwościom, możliwe jest wygładzenie zmarszczek oraz m.in. pomoc w wyleczeniu migreny.

Botox (a dokładniej toksyna botulinowa) stosowana jest w celu wygładzenia pojawiających się zmarszczek. Zwykle stosuje się małe dawki (około 20-60 jednostek w trakcie jednego zabiegu). Małe dawki leku dają tę pewność, że działają tylko w konkretnym miejscu wstrzyknięcia. Zatrucie ogólnoustrojowe nie występuje, ponieważ o dawce toksycznej możemy mówić przy około 2500-3000 jednostek.

Toksyna botulinowa jest substancją wyprodukowaną laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, która powoduje blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy mięśniem a płytką nerwową co sprawia że mięśnie relaksują się a zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu. W medycynie estetycznej właściwości toksyny botulinowej nie tylko wykorzystano do likwidacji zmarszczek mimicznych ale także do leczenia nadpotliwości. Zabieg należy powtarzać co około 4-6 miesięcy, wówczas będzie on najbardziej skuteczny. Związane jest to z tym że podanie botuliny miejscowo sprawia, że włókna nerwowe mają zdolność tworzenia nowych połączeń i działanie terapeutyczne preparatu maleje a w końcu zanika.

Powszechnie stosowane w medycynie preparaty botoxu produkowane są w laboratoriach. W pierwszej kolejności izoluje się szczepy bakterii, które dalej się oczyszcza, a w końcowej fazie pakuje próżniowo.

Przed zabiegiem

przed

Po zabiegu

po

Czy botox jest bezpieczny?

Substancja ta znana jest także jako jad kiełbasiany i mimo, że w dużych dawkach może być bardzo szkodliwa dla człowieka, w warunkach medycznych i kontrolowanych jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i życia naszych Pacjentów. Minimalne ilości substancji wstrzykiwane pod skórę nie są szkodliwe.


Jednak, jak z prawie każdą substancją stosowaną w medycynie, istnieje szereg przeciwwskazań, jeśli chodzi o poddawanie się zabiegom, w których używana jest toksyna botulinowa. Jednym z nich są zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmowanie lekarstw, które je wywołują. Środki rozrzedzające krew również mogą być szkodliwe w przypadku botoxu. Z tego też powodu nie powinno przyjmować się przed zabiegiem leków przeciwbólowych, które wpływają w ten sposób na organizm.

Przygotowanie do zabiegu

Jeśli chodzi o całą procedurę, nie należy bać się dużej liczby zakazów w przeddzień lub w dniu wykonania wstrzyknięcia botoxu. Przygotowanie jest podobne, jak w przypadku innych zabiegów tego typu – nie wolno spożywać tego dnia alkoholu ani antybiotyków. Nie powinno się także przyjmować leków, które mogą spowodować rozrzedzenie krwi, jako że wówczas toksyna botulinowa może nie rozprowadzić się pod skórą w odpowiedni sposób. Należy również upewnić się, że nie ma przeciwwskazań związanych z przyjęciem botoksu, takich jak np. alergie.

Opis zabiegu

Preparatu używa się w medycynie estetycznej dla osób, które pragną zniwelować zmarszczki głównie w okolicy czoła i wokół oczu a również w leczeniu nadpotliwości pach, stóp i dłoni. Po 14 dniach oceniamy efekt podania toksyny botulinowej i po tym czasie możemy wykonać ewentualnie niewielką korektę a niekiedy nawet uzupełnienie kwasem hialuronowym jeżeli mamy doczynienia z bardzo głębokimi utrwalonymi zmarszczkami mimicznymi. W naszej klinice używamy 2 preparatów toksyny botulinowej: Azzalure firmy Galderma i Botox firmy Allergan.

Zastosowanie botoxu

Toksyny botulinowej najczęściej stosuje się przy usuwaniu zmarszczek:
• między brwiami (tzw. “lwie zmarszczki”, gładzizna czoła),
• poprzecznych czoła,
• wokół oczu, czyli tzw. “kurze łapki”,
• innych np. wokół ust, zmarszczek powieki dolnej, na brodzie, czy także szyi.

Botox używany jest także w przypadku problemów z nadpotliwością – dzięki wstrzyknięciu odpowiedniej ilości substancji pod skórę, możliwe jest ograniczenie działania gruczołów produkujących pot, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości niepożądanej wydzieliny. Możliwe jest także zastosowanie toksyny botulinowej w sytuacji, w której Pacjent ma problemy z łysieniem. Jak się okazuje, substancja ta pobudza porost włosów, co sprawia, że jest rozwiązaniem dla osób tracących je z powodu wieku lub chorób.

Więcej dowiedzą się Państwo na naszym blogu

Przebieg zabiegu iniekcji toksyny botulinowej

Zabieg polega na precyzyjnej iniekcji toksyny botulinowej bardzo cienką igła w okolice twarzy, gdzie występują zmarszczki. Zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia ze względu na swoją specyfikę. Odpowiednią ilość preparatu podaje się w kilka miejsc na twarzy w zależności od liczby leczonych miejsc.
W wyniku zabiegu zmarszczki likwidują się częściowo lub nawet dochodzi do całkowitego ich usunięcia. Wyraz twarzy staje się widocznie łagodniejszy. Ponadto skóra wygląda naturalnie, a ogólna mimika twarzy zostaje niezmieniona. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po ok. 3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny po 10 – 14 dniach. Zależnie od indywidualnych cech organizmu pacjenta efekt po zabiegu potrafi utrzymać się średnio od 3 do 6 miesięcy. Pacjent po zabiegu może wrócić do pracy lub do domu.

Postępowanie po zabiegu

• W ciągu 1 godziny po wykonanym zabiegu należy ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach podania preparatu. Nie wolno masować punktów wstrzyknięcia.
• Przez pierwsze 5 godzin po zabiegu nie należy pochylać mocno głowy ku dołowi.
• W tym dniu nie można również biegać, korzystać z sauny, latać samolotem a także spożywać alkoholu.

Przeciwwskazania do stosowania botoxu

• zaburzenia w przewodnictwie między układami nerwowym i mięśniowym,
• nadwrażliwość lub uczulenie na składniki preparatu,
• miejscowe infekcje i problemy ze skórą,
• ciąża i okres karmienia piersią,
• stosowanie niektórych antybiotyków.

Działanie uboczne

• ból podczas iniekcji,
• małe zasinienia i krwiaki w miejscu wstrzyknięcia,
• obrzęk w okolicy miejsca wkłucia.

Botox - cena zabiegu

Jeśli chodzi o koszt związany ze wstrzyknięciem toksyny botulinowej, zależy on od celu, który ma zostać osiągnięty. Wygładzenie zmarszczek to w większości przypadków koszt równy 350 zł. Należy jednak pamiętać, że jest to cena za pojedyncze wstrzyknięcie substancji, a aby utrzymać efekt wygładzenia, musi być ono powtarzane co ok 4-6 miesięcy. W przypadku leczenia nadpotliwości koszt jest wyższy, ponieważ jednorazowo trzeba zapłacić 1300 zł. Warto nadmienić, że poprzedzająca wstrzykiwanie konsultacja z lekarzem jest bezpłatna.

Pacjenci po kuracji toksyną botulinową osiągają dużą satysfakcję ze swojego wyglądu.

Konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej jest bezpłatna.