Cała prawda o kwasie hialuronowym

Jednym ze składników naturalnie występujących w organizmie człowieka, odpowiadającą m.in. za odpowiednie nawilżenie i sprężystość skóry, jest kwas hialuronowy. Wraz z wiekiem jego poziom spada, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i zwiotczeń oraz zmniejszenia elastyczności skóry. Pomocne w przywróceniu jej odpowiedniej kondycji, mogą okazać się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, w których wykorzystywany jest kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy – charakterystyka

Jest on substancją odpowiadającą za utrzymanie kolagenu i elastyny, a tym samym zachowanie sprężystości skóry. Dzięki wyjątkowej zdolności do wiązania cząsteczek wody, pozwala również utrzymać jej prawidłowy poziom nawilżenia, a tym samym zdrowy i promienny wygląd. Po ukończeniu 25. roku życia, jego poziom zaczyna spadać, co powoduje powstawanie pierwszych oznak starzenia. Na rynku dostępne są kosmetyki zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy, które mogą pomóc w ujędrnieniu skóry oraz przywróceniu jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, jednak osobom, które pragną uzyskać widoczne efekty w krótkim czasie, polecane są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej z wykorzystaniem wspomnianej substancji.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Przy pomocy wspomnianej substancji wykonywane są małoinwazyjne zabiegi, mające na celu poprawę wyglądu i kondycji skóry. Stosowany jest do wypełniania zmarszczek i bruzd, a także do modelowania owalu twarzy oraz korygowania kształtu nosa. Często używany jest również jako środek do powiększania ust. Substancja podawana jest pod skórę poprzez iniekcję. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie są bolesne, jednak w celu podniesienia komfortu pacjenta, stosowane są zimne okłady, kremy znieczulające bądź lidokaina. Zabieg trwa zwykle około 30 min, a pacjent od razu po jego przeprowadzeniu może wrócić do codziennych czynności. Efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Zabieg stosowany jest do usuwania zmarszczek na czole, policzkach, w okolicach oczu i ust. Kwas hialuronowy pozwala także przynieść efekt liftingujący, przez co jest wykorzystywany w zabiegach typu anti-aging. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby, pragnące przywrócić skórze młodzieńczy wygląd. Ze względu na niską inwazyjność iniekcji, nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do ich wykonania. Do głównych ograniczeń uniemożliwiających wykonanie zabiegu, należą m.in. ciąża, karmienie piersią, nowotwory czy infekcje skóry.