Osocze bogatopłytkowe – REGENERIS

Zabieg związany z osoczem bogatopłytkowym Regeneris jest bardzo szybki i prosty. W pierwszej fazie pobierana jest krew od pacjenta.

Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest w medycynie od 30 lat. Jednak dopiero od około 10 lat metoda ta, dzięki pojawieniu się nowej technologii pozwalającej na otrzymywanie osocza bogatopłytkowego w prosty sposób, stała się ogólnodostępna. W medycynie estetycznej Regeneris wykorzystywany jest w celu:
  • korekty wyglądu policzków,
  • ust,
  • czoła,
  • podbródka,
  • dekoltu,
  • dłoni
  • wypełnienia fałd nosowo-wargowych wypełniania blizn po trądziku
  • korekty okolic oczu i powiek (eliminacja zjawiska kurzych łapek oraz cieni pod oczami)
  • eliminacji fałdów na szyi i karku
  • zapobiegania łysienia typu męskiego
  • Mechanizm działania osocza

    W osoczu znajdują się płytki krwi – to one są odpowiedzialne za gojenie się ran. Jako składnik krwi przepływają przez cały organizm, jednak z biegiem czasu ich standardowa ilość nie wystarcza, by pobudzić tkanki skóry do regeneracji. Dlatego w wampirzym liftingu stosuje się osocze bogatopłytkowe – zwiększona ilość płytek zmusza komórki do wzmożonej pracy.

    Bo zrozumieć celowość mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, należy zdać sobie sprawę, jakie efekty po nim uzyskamy. To nie jest zabieg, który wygładza zmarszczki czy wypełnia bruzdy. Zamiast tego komórki skóry pracują sprawniej, przez co efekty innych działań medycyny estetycznej – na przykład użycie lasera czy nici liftingujących – są wyraźniejsze, a rekonwalescencja następuje szybciej. Poza tym, osocze bogatopłytkowe wpływa na poprawę napięcia skóry, jej nawilżenia oraz jej procesów regeneracyjnych. Sprawia także, że blizny i przebarwienia stają się mniej widoczne.

    Skład

    Osocze bogatopłytkowe to niewielka ilość osocza, w której znajdują się płytki odwirowane z krwi pobranej od pacjenta. Z dziesięciu mililitrów krwi można uzyskać około 4-6 mililitrów osocza. Znajduje się w nim również białko, wpływające na połączenia międzykomórkowe.

    Płytki krwi, jak wspomniano wcześniej, wpływają na pracę komórek organizmu. Dzieje się tak, ponieważ mogą one uwalniać czynniki wzrostu, takie jak na przykład TGF-β2 czy EGF. Czynniki te wspierają regenerację tkanek, pobudzają także fibroblasty w wytwarzaniu kolagenu. Oprócz tego, to dzięki nim mogą się tworzyć nowe naczynia krwionośne.

    Otrzymywanie

    W Klinice Sfera w Warszawie osocze bogatopłytkowe uzyskujemy poprzez odwirowanie – ruch wirowy sprawia, że z powodu różnicy wagi płytki oddzielą się od białych i czerwonych krwinek. Po rozdzieleniu, które następuje kilkunastu minutach, można pobrać do strzykawki substancję. Jest ona sterylna. Ważne jest także to, że nie ma w tym wypadku zagrożenia odrzuceniem jej przez organizm, ponieważ nie będzie dla niego ciałem obcym.

    Przygotowanie

    Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego tzw. wampirzy lifting zalecany jest osobom, których skóra wymaga regeneracji. Jest alternatywą dla osób uczulonych na wszelkiego typu preparaty działające podobnie jak Regeneris. Biokompatybilność osocza bogatopłytkowego eliminuje ryzyko wystąpienia alergii i odrzucenia produktu przez organizm. Przed zabiegiem można zastosować krem znieczulający (np. Emla). Przeciwwskazaniami do zabiegu są ciąża, karmienie piersią, choroby krwi, choroby nowotworowe, a także w określonych przypadkach stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

    Przeciwwskazania

    • Ciążą oraz okres karmienia piersią
    • Choroby krwi
    • Choroby nowotworowe
    • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych

    Zabieg wampirzy lifting

    Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie niewielkiej ilości krwi pacjenta. Następnie krew zostaje umieszczona w specjalnej próbówce i zostaje poddana procesowi wirowania, podczas którego w przeciągu 5 minut podstawowe składniki krwi zostają od siebie oddzielone według ich ciężaru właściwego. W ten sposób otrzymuje się wyizolowane od reszty składników krwi osocze Tak otrzymane osocze bogatopłytkowe wstrzykiwane jest w wybrane do zabiegu miejsce. W zależności od rodzaju zabiegu osocze bogatopłytkowe podawane jest w drodze mezoterapii, wypełnienia liniowego lub przy użyciu maski komórkowej. Zabieg trwa około 1 godzinę. W przypadku mezoterapii oraz wypełnienia konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów.

    Znieczulenie

    Przed zabiegiem stosuje się jako znieczulenie miejscowe krem EMLA.

    Przebieg po zabiegu

    W pierwszej dobie w miejscu iniekcji może utrzymywać się niewielki obrzęk oraz zasinienie, którym towarzyszyć może delikatny ból. Efekty zabiegu widoczne są bardzo szybko. Do codziennych obowiązków można powrócić już następnego dnia po zabiegu. Przez okres około tygodnia należy unikać miejsc nasłonecznionych. Długotrwałość utrzymywania się rezultatów zabiegu osoczem bogatopłytkowym uzależniona jest od trybu życia, wieku oraz stanu skóry.