Cała prawda o botoxie

Opis zabiegu

Toksyna botulinowa jest jedną z najpopularniejszych a zarazem najbardziej wdzięcznym preparatem stosowanym przez lekarzy medycyny estetycznej. Wstrzyknięcie preparatu w okolicę czoła czy też w okolicę oczu powoduje że po kilku dniach zmarszczki ulegają znacznemu spłyceniu a nawet wygładzeniu Dlaczego jest tak świetnym preparatem? Otóż patrząc na osobę z przodu u której została podana toksyna botulinowa w okolicę czoła oraz oczu już po kilku dniach od wstrzyknięcia mamy 1/3 twarzy  gładką i rozjaśnioną. W miarę prosty zabieg a efekt  zauważalny i można powiedzieć wspaniały. Doceniana jest za swoją niską inwazyjność oraz szerokie zastosowanie. Botox stosowany jest nie tylko w celu przywrócenia skórze młodzieńczego wyglądu ale również w leczeniu bruksizmu, nadpotliwości oraz migreny, przez co znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny.

Toksyna botulinowa – charakterystyka

Botox jest neurotoksyną, która znalazła zastosowanie w różnych gałęziach medycyny, w tym m.in. neurologii, dermatologii, a także w medycynie estetycznej.  jednak w medycynie estetycznej botoks uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych substancji.

Botoks w medycynie estetycznej

Dzięki swoim właściwościom, toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, szczególnie tych mających na celu przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu. Botoks jest substancją, która pozwala na wygładzenie skóry, poprzez zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych, takich jak m.in. kurze łapki, lwia zmarszczka czy bruzdy marionetki. Stosowany jest również w celu uniesienia kącików ust. Jest to możliwe dzięki działaniu toksyny, polegającym na relaksowaniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie nieestetycznych zmian. Zmarszczki mimiczne powstają wskutek intensywnej pracy oraz kurczenia się mięśni poszczególnych partii twarzy. Zwykle widoczne są w okolicy oczu i ust oraz na czole. Zabiegi z wykorzystaniem Botoksu należą do procedur małoinwazyjnych. Substancja jest wstrzykiwania w określone miejsca przy pomocy cienkiej igły. Zabieg trwa zwykle nie więcej niż kilkanaście minut, a pacjent zaraz po jego wykonaniu może wrócić do codziennych aktywności. Warto zaznaczyć, że efekty ostrzykiwania są odwracalne. Utrzymują się przez około 6 miesięcy.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Botoks jest substancją, wykorzystywaną głównie do zmniejszania widoczności zmarszczek mimicznych. Nie ma również ograniczeń wiekowych do wykonania zabiegu. Może z niego skorzystać każdy, o ile nie występują przeciwwskazania do podskórnego podania substancji. Wśród przeciwwskazań do zabiegu należą m.in. ciąża, karmienie piersią, stany zapalne skóry, przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Nie wykonuje się go również u osób, u których z różnych powodów występuje neurologiczne osłabienie mięśni.

MITY I FAKTY

MIT W trakcie stosowania Botoxu wytwarzają się przeciwciała, które neutralizują działanie preparatu. Stąd niepowodzenia i brak efektów. FAKT Przy stosowaniu prawidłowych dawek do zabiegów  stwierdzono brak występowania istotnej częstości i powstania przeciwciał które neutralizują działania toxyny botulinowej a tym samym utrzymują efekt podanego preparatu MIT Protokoły wskazań zachowania się po zabiegu stosowania toksyny botulinowej i ich potwierdzenie obserwacjami klinicznymi FAKT Już po około 5 do 10 minut od wstrzyknięcia,  toksyna botulinowa znajduje się w pęcherzykach synaptycznych w mięśniach do których podano preparat a więc polecenie, żeby pacjent nie  schylał głowy przez 4 do 5 godzin nie ma uzasadnienia, że preparat będzie się rozprzestrzeniał do miejsc narażonych na powikłanie. Badania wskazują, że rozprzestrzenianie toksyny najkorzystniej odbywa się w temperaturze 37 stopni  a więc schładzanie obszaru np. jako znieczulenie wpływa niekorzystnie na jego skuteczność. MIT Znaczenie ma ilość podanego preparatu a nie dawka. FAKT Na rezultat wpływa nie objętość preparatu a podana dawka, która jest głównym czynnikiem warunkującym uzyskany efekt. Na efekty wpływa także zastosowana technika iniekcji. Jednak przy zastosowaniu tych samych dawek toksyny na wynik ma również wpływ masa, kształt  i dynamiczny ruch mięśni

WNIOSKI

Przy zastosowaniu toksyny botulinowej jest wiele instrukcji pozabiegowych jak stosować preparat żeby zwiększyć jego skuteczność lub przeciwdziałać skutkom ubocznym. Jeżeli nie ma dowodów na poparcie tez to do zabiegu nie należy podchodzić rutynowo tylko opierać się na sprawdzonych doniesieniach firmowych.