Cała prawda o botoxie

Opis zabiegu

Toksyna botulinowa jest jedną z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Doceniana jest za swoją niską inwazyjność oraz szerokie zastosowanie. Botoks stosowany jest m.in. w celu przywrócenia skórze młodzieńczego wyglądu, leczeniu bruksizmu, nadpotliwości oraz migreny, przez co znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny.

Toksyna botulinowa – charakterystyka

Botoks, nazywany także jadem kiełbasianym, jest neurotoksyną, która znalazła zastosowanie w różnych gałęziach medycyny, w tym m.in. neurologii, dermatologii, a także w medycynie estetycznej. W naturalnych warunkach, pałeczki jadu kiełbasianego obecne są w zepsutych produktach spożywczych, takich jak m.in. mięso, wędliny czy konserwy. Spożycie toksyny mogłoby wywołać zatrucie organizmu, jednak w medycynie estetycznej botoks uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych substancji.

Botoks w medycynie estetycznej

Dzięki swoim właściwościom, toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, szczególnie tych mających na celu przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu. Botoks jest substancją, która pozwala na wygładzenie skóry, poprzez zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych, takich jak m.in. kurze łapki, lwia zmarszczka czy bruzdy marionetki. Stosowany jest również w celu uniesienia kącików ust. Jest to możliwe dzięki działaniu toksyny, polegającym na porażeniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie nieestetycznych zmian. Zmarszczki mimiczne powstają wskutek intensywnej pracy oraz kurczenia się poszczególnych partii twarzy. Zwykle widoczne są w okolicy oczu i ust oraz na czole. Zabiegi z wykorzystaniem botoksu należą do procedur małoinwazyjnych. Substancja jest wstrzykiwania w określone miejsca przy pomocy cienkiej igły. Aby zminimalizować dyskomfort u osób poddających się zabiegowi, skóra może zostać znieczulona przy pomocy zimnego okładu bądź specjalnego kremu. Zabieg trwa zwykle nie więcej niż 30 minut, a pacjent zaraz po jego wykonaniu może wrócić do codziennych aktywności. Warto zaznaczyć, że efekty ostrzykiwania są odwracalne. Utrzymują się przez około 6 miesięcy.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Botoks jest substancją, wykorzystywaną głównie do zmniejszania widoczności zmarszczek mimicznych. Nie ma również ograniczeń wiekowych do wykonania zabiegu. Może z niego skorzystać każdy, o ile nie występują przeciwwskazania do podskórnego podania substancji. Wśród przeciwwskazań do zabiegu należą m.in. ciąża, karmienie piersią, stany zapalne skóry, przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Nie wykonuje się go również u osób, u których z różnych powodów występuje osłabienie mięśni.